Vishay/Dale RN55C2000CRE6
RN55C2000CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2000CRE6
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2000CRE6.pdf
Availability of RN55C2000CRE6
QUANTITY
RN55C2000CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2000CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2000CRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2000CRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2000CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2000CRE6 Details Description
Related parts for RN55C2000CRE6
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3"X 36YD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
ER 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
GT 3C 3#16S PIN RECP WALL datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 1.5レF 16V datasheet.pdf