Vishay/Dale RN55C2000FRE6
RN55C2000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2000FRE6
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2000FRE6.pdf
Availability of RN55C2000FRE6
QUANTITY
RN55C2000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2000FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2000FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2000FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2000FRE6
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
REPLACE KNIFE FOR CF 3000-2,5 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 420PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 9 OHM SMD datasheet.pdf