Vishay/Dale RN55C2002BBSL
RN55C2002BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2002BBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2002BBSL.pdf
Availability of RN55C2002BBSL
QUANTITY
RN55C2002BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2002BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2002BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2002BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2002BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2002BBSL Details Description
Related parts for RN55C2002BBSL
TRANSFORMER COUPLING 600:530 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=48 LABELS datasheet.pdf
KEYPAD PIEZO 12KEY ACCESSORY KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 455MA 320 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/180F SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 390MA 800 MOHM datasheet.pdf