Vishay/Dale RN55C2003DRSL
RN55C2003DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2003DRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2003DRSL.pdf
Availability of RN55C2003DRSL
QUANTITY
RN55C2003DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2003DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2003DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2003DRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2003DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2003DRSL Details Description
Related parts for RN55C2003DRSL
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIE SET MMCX/MCX datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 80000UH datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK MARKING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf