Vishay/Dale RN55C2004BR36
RN55C2004BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2004BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2004BR36.pdf
Availability of RN55C2004BR36
QUANTITY
RN55C2004BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2004BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2004BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2004BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2004BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2004BR36 Details Description
Related parts for RN55C2004BR36
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256-TAP 50KOHM 8MSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV 30A DO5 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf