Vishay/Dale RN55C2021BR36
RN55C2021BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2021BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2021BR36.pdf
Availability of RN55C2021BR36
QUANTITY
RN55C2021BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2021BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2021BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2021BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2021BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2021BR36 Details Description
Related parts for RN55C2021BR36
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM GRN 12V SNAP-FIT datasheet.pdf
CAP CER 3200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/04/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
STD UMQ SFTY MAT YELLOW 24"X60" datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf