International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) AUIRL2203N
AUIRL2203N picture photo
Mfg. Part Number
AUIRL2203N
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A TO-220AB
Datasheet Download
AUIRL2203N.pdf
Availability of AUIRL2203N
QUANTITY
AUIRL2203N Order Process
Ship out your order
Specifications of AUIRL2203N
Internal Part NumberEIS-AUIRL2203N
Standard Package50
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3290pF @ 25V
Power - Max180W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AUIRL2203N
AUIRL2203N Details Description
Related parts for AUIRL2203N
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 2A SOT-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 560K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 19.05MM CIR 5/PK datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 5MM datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 620MA 130 MOHM datasheet.pdf