Vishay/Dale RN55C2032BB14
RN55C2032BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2032BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2032BB14.pdf
Availability of RN55C2032BB14
QUANTITY
RN55C2032BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2032BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2032BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2032BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2032BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2032BB14 Details Description
Related parts for RN55C2032BB14
MOD PWR OUTLET 4.8MM QC 2.5 PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HAR-MIK BEL I/O BD. LATCH FEM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL LAMP FIBER SENSOR datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf