Vishay/Dale RN55C2033BB14
RN55C2033BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2033BB14
Brief Description
RES 203K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2033BB14.pdf
Availability of RN55C2033BB14
QUANTITY
RN55C2033BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2033BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2033BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)203k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2033BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2033BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2033BB14 Details Description
Related parts for RN55C2033BB14
CONN STRAIN RELIEF 34POS LONG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
CABLE USB B-B MALE 2M 3.0 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3/16 PLAN 79215744 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.2A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf