Vishay/Dale RN55C20R5BB14
RN55C20R5BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C20R5BB14
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C20R5BB14.pdf
Availability of RN55C20R5BB14
QUANTITY
RN55C20R5BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C20R5BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C20R5BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C20R5BB14
Related LinksRN55C2, RN55C20R5BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C20R5BB14 Details Description
Related parts for RN55C20R5BB14
TIE WING PUSH MOUNT STD NAT 7.8" datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 100MA 9V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf