Vishay/Dale RNC55H12R6BSB14
RNC55H12R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R6BSB14
Brief Description
RES 12.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R6BSB14.pdf
Availability of RNC55H12R6BSB14
QUANTITY
RNC55H12R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R6BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H12R6BSB14
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 700A 1250V 2BKN/90 AR CU datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf