Vishay/Dale RN55C2133BRSL
RN55C2133BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2133BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 213K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2133BRSL.pdf
Availability of RN55C2133BRSL
QUANTITY
RN55C2133BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2133BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2133BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)213k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2133BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2133BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2133BRSL Details Description
Related parts for RN55C2133BRSL
BOX ABS GRAY 6.31"L X 6.25"W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC STD 20MA 5VDC datasheet.pdf
CORD RETAINR FOR PLUG KIT K datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 24GB datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
TOOL HAND DYNAMIC D4-M 14-16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 2KW 230V datasheet.pdf