Vishay/Dale RN55C2200FRE6
RN55C2200FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2200FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2200FRE6.pdf
Availability of RN55C2200FRE6
QUANTITY
RN55C2200FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2200FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2200FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2200FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2200FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2200FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2200FRE6
CONN PLUG VERT 30POS .050 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RING TERM 8AWG AL #10 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 600VAC 170VDC datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf