Vishay/Dale RN55C2260FBSL
RN55C2260FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2260FBSL
Brief Description
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2260FBSL.pdf
Availability of RN55C2260FBSL
QUANTITY
RN55C2260FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2260FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2260FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2260FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2260FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2260FBSL Details Description
Related parts for RN55C2260FBSL
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR DIGITAL BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 230MA 1.3 OHM datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT JAM NUT datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf