Vishay/Dale RN55C2262BRSL
RN55C2262BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2262BRSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2262BRSL.pdf
Availability of RN55C2262BRSL
QUANTITY
RN55C2262BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2262BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2262BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2262BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2262BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2262BRSL Details Description
Related parts for RN55C2262BRSL
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 150MA 9 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf