Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD600R16PC
VS-SD600R16PC picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD600R16PC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 600A B8
Datasheet Download
VS-SD600R16PC.pdf
Availability of VS-SD600R16PC
QUANTITY
VS-SD600R16PC Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD600R16PC
Internal Part NumberEIS-VS-SD600R16PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-8
Supplier Device PackageB-8
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD600R16PC
Related LinksVS-SD6, VS-SD600R16PC Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD600R16PC Details Description
Related parts for VS-SD600R16PC
COUNTER LCD 6 CHAR 5V T/H datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
MID PROFILE 3 LEVEL 5.08 9POS datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 34 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR 78K0/LG3-M datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf