Vishay/Dale RN55C2262FB14
RN55C2262FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2262FB14
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2262FB14.pdf
Availability of RN55C2262FB14
QUANTITY
RN55C2262FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2262FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2262FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2262FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2262FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2262FB14 Details Description
Related parts for RN55C2262FB14
CONN SOCKET IDC 16POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .037-.040 TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 3.5A 14VSON datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf