Vishay/Dale RN55C2263DR36
RN55C2263DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2263DR36
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2263DR36.pdf
Availability of RN55C2263DR36
QUANTITY
RN55C2263DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2263DR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2263DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2263DR36
Related LinksRN55C2, RN55C2263DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2263DR36 Details Description
Related parts for RN55C2263DR36
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 39PF 250V 2% NP0 0805 datasheet.pdf