Vishay/Dale RN55C2321FR36
RN55C2321FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2321FR36
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2321FR36.pdf
Availability of RN55C2321FR36
QUANTITY
RN55C2321FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2321FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2321FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2321FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2321FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2321FR36 Details Description
Related parts for RN55C2321FR36
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 15A DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 10W datasheet.pdf