Vishay/Dale RN55C2341BB14
RN55C2341BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2341BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2341BB14.pdf
Availability of RN55C2341BB14
QUANTITY
RN55C2341BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2341BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2341BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2341BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2341BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2341BB14 Details Description
Related parts for RN55C2341BB14
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY SM DUP SC - LC 7M datasheet.pdf
LED PRISM 3MM BICOLOR RD,GN SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 61POS SNGL PCB datasheet.pdf