Vishay/Dale RNC55J3481BRBSL
RNC55J3481BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3481BRBSL
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3481BRBSL.pdf
Availability of RNC55J3481BRBSL
QUANTITY
RNC55J3481BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3481BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3481BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3481BRBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3481BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3481BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J3481BRBSL
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 88240 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2.5MCD RED datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf