Vishay/Dale RN55C2341BB14
RN55C2341BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2341BB14
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2341BB14.pdf
Availability of RN55C2341BB14
QUANTITY
RN55C2341BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2341BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2341BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2341BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2341BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2341BB14 Details Description
Related parts for RN55C2341BB14
CONN FFC VERT 18POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRVR POWER 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC CTRLR ARCNET 2KX8 RAM 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf