Vishay/Dale RN55C2343BRSL
RN55C2343BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2343BRSL
Brief Description
RES 234K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2343BRSL.pdf
Availability of RN55C2343BRSL
QUANTITY
RN55C2343BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2343BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2343BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2343BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2343BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2343BRSL Details Description
Related parts for RN55C2343BRSL
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE IC 24SSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST .025A GULL 24V datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf