Vishay/Dale RN55C2431BRE6
RN55C2431BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2431BRE6
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2431BRE6.pdf
Availability of RN55C2431BRE6
QUANTITY
RN55C2431BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2431BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2431BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2431BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2431BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2431BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2431BRE6
IDC CABLE - MSD50K/MC50F/MCS50K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN 820NM CLEAR 3MM datasheet.pdf
SNSW 15.1A SCRW NONE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 690MA 1.1 OHM datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DISPL 0.56" SGL DGT YLW-GRN CC datasheet.pdf