Vishay/Dale RN55C2491BB14
RN55C2491BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2491BB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2491BB14.pdf
Availability of RN55C2491BB14
QUANTITY
RN55C2491BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2491BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2491BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2491BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2491BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2491BB14 Details Description
Related parts for RN55C2491BB14
COVER CIRCULAR .720" ID 1000PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 9POS GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf