Vishay/Dale RN55C2492CRE6
RN55C2492CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2492CRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2492CRE6.pdf
Availability of RN55C2492CRE6
QUANTITY
RN55C2492CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2492CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2492CRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2492CRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2492CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2492CRE6 Details Description
Related parts for RN55C2492CRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC 12STG BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 2W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92310-23 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON YELLOW FLAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI ORA 220V datasheet.pdf
OSC XO 28.224MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf