Yageo RT1206DRE0756K2L
RT1206DRE0756K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0756K2L
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0756K2L.pdf
Availability of RT1206DRE0756K2L
QUANTITY
RT1206DRE0756K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0756K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0756K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0756K2L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0756K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0756K2L Details Description
Related parts for RT1206DRE0756K2L
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC CCD SGNL PROC 28MHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8SOIC datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf