Vishay/Dale RN55C2492FB14
RN55C2492FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2492FB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2492FB14.pdf
Availability of RN55C2492FB14
QUANTITY
RN55C2492FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2492FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2492FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2492FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2492FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2492FB14 Details Description
Related parts for RN55C2492FB14
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 24.5MM datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A 8-PQFN datasheet.pdf
XLAMP XP-E LED - RED-ORANGE datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-PLUG 600MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 34MA 40.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 590 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RESET SWITCH "C" CONTROLLER datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V SOT23 datasheet.pdf