Vishay/Dale RN55C24R3FR36
RN55C24R3FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C24R3FR36
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C24R3FR36.pdf
Availability of RN55C24R3FR36
QUANTITY
RN55C24R3FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C24R3FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C24R3FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C24R3FR36
Related LinksRN55C2, RN55C24R3FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C24R3FR36 Details Description
Related parts for RN55C24R3FR36
SCR DBL HISCR 800V 170A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 28 BLACK datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 88POS datasheet.pdf