Vishay/Dale RN55C2522BBSL
RN55C2522BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2522BBSL
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2522BBSL.pdf
Availability of RN55C2522BBSL
QUANTITY
RN55C2522BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2522BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2522BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2522BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2522BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2522BBSL Details Description
Related parts for RN55C2522BBSL
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52TQFP datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf