Omron V-15G4-3C25-K
V-15G4-3C25-K picture photo
Mfg. Part Number
V-15G4-3C25-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPST-NO 15A ROLL LVR
Datasheet Download
V-15G4-3C25-K.pdf
Availability of V-15G4-3C25-K
QUANTITY
V-15G4-3C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G4-3C25-K
Internal Part NumberEIS-V-15G4-3C25-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G4-3C25-K
Related LinksV-15G4, V-15G4-3C25-K Datasheet, Omron Distributor
V-15G4-3C25-K Details Description
Related parts for V-15G4-3C25-K
LED 5MM VERT HIEFF TINT GRN PCMT datasheet.pdf
IC TRNSLATR QUAD MECL-TTL 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PB UNIT MOM 22MM GRN PROJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
EMI FILTER 5.2UF PI TYPE datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NEUTRAL-EARTHING-RES MON 48VDC E datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf