Vishay/Dale RN55C2554FB14
RN55C2554FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2554FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2554FB14.pdf
Availability of RN55C2554FB14
QUANTITY
RN55C2554FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2554FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2554FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2554FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2554FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2554FB14 Details Description
Related parts for RN55C2554FB14
40 PIN TEST CLIP .5/.6 ROW SPACE datasheet.pdf
IC RESET CMOS 2.8V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 334 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V .5A OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
M805 12C 12#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
10UF 40V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf