Vishay/Dale RN55C2571BRE6
RN55C2571BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2571BRE6
Brief Description
RES 2.57K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2571BRE6.pdf
Availability of RN55C2571BRE6
QUANTITY
RN55C2571BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2571BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2571BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2571BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2571BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2571BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2571BRE6
RESISTOR KIT 47-750 1/10W 260PCS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf