Vishay/Dale RN55C25R0FRE6
RN55C25R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C25R0FRE6
Brief Description
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C25R0FRE6.pdf
Availability of RN55C25R0FRE6
QUANTITY
RN55C25R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C25R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C25R0FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C25R0FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C25R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C25R0FRE6 Details Description
Related parts for RN55C25R0FRE6
CONN HOUSING 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf