Vishay/Dale RN55C2612FBSL
RN55C2612FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2612FBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2612FBSL.pdf
Availability of RN55C2612FBSL
QUANTITY
RN55C2612FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2612FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2612FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2612FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2612FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2612FBSL Details Description
Related parts for RN55C2612FBSL
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 14.2 MOHM datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 30 PO datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
RES 95.384K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT RA datasheet.pdf