Vishay/Dale RN55C2613FBSL
RN55C2613FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2613FBSL
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2613FBSL.pdf
Availability of RN55C2613FBSL
QUANTITY
RN55C2613FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2613FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2613FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2613FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2613FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2613FBSL Details Description
Related parts for RN55C2613FBSL
CAP FILM 0.022UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 60mA PG-DSO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
42U VERTICAL CABLE MANAGER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 22W datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
820UF 385V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf