Vishay/Dale RN55C2613FBSL
RN55C2613FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2613FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2613FBSL.pdf
Availability of RN55C2613FBSL
QUANTITY
RN55C2613FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2613FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2613FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2613FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2613FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2613FBSL Details Description
Related parts for RN55C2613FBSL
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 258MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 5DB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf