Vishay/Dale RN55C2644FRE6
RN55C2644FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2644FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.64M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2644FRE6.pdf
Availability of RN55C2644FRE6
QUANTITY
RN55C2644FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2644FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2644FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.64M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2644FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2644FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2644FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2644FRE6
RELAY SSR 50A 480VAC DC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 2P 2.0MM SNAPIN datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
BOARD ADAPTER 50-100MIL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf