TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-16SE-LC
DTS24F21-16SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-16SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-16SE-LC.pdf
Availability of DTS24F21-16SE-LC
QUANTITY
DTS24F21-16SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-16SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-16SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-16SE-LC
Related LinksDTS24F21, DTS24F21-16SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-16SE-LC Details Description
Related parts for DTS24F21-16SE-LC
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONT PIN 8A SLD 20-24AWG 1=10PC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS HORIZ 5.08MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 76MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
AT-5764 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
3M 4926 VHB 1/2" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 1.27MM SMD datasheet.pdf