Vishay/Dale RN55C2740BR36
RN55C2740BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2740BR36
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2740BR36.pdf
Availability of RN55C2740BR36
QUANTITY
RN55C2740BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2740BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2740BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2740BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2740BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2740BR36 Details Description
Related parts for RN55C2740BR36
DSUB CABLE - CMM09G/AE09G/CMM09G datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
IC DECODR/DEMUX DL BINARY 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 8SIP datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 73W TO220F datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8DFN datasheet.pdf
ENERGHIP EVAL CBC34123 TAB BOARD datasheet.pdf
TRANSDUCER MEASURING datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf