Vishay/Dale CMF07100K00JKRE
CMF07100K00JKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF07100K00JKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF07100K00JKRE.pdf
Availability of CMF07100K00JKRE
QUANTITY
CMF07100K00JKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF07100K00JKRE
Internal Part NumberEIS-CMF07100K00JKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF07100K00JKRE
Related LinksCMF0710, CMF07100K00JKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF07100K00JKRE Details Description
Related parts for CMF07100K00JKRE
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 4MM REFL THPCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PFRY PTC FUSE THT 1.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 250V RADIAL datasheet.pdf