Vishay/Dale RN55C2744FB14
RN55C2744FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2744FB14
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2744FB14.pdf
Availability of RN55C2744FB14
QUANTITY
RN55C2744FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2744FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2744FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2744FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2744FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2744FB14 Details Description
Related parts for RN55C2744FB14
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 20-24AWG datasheet.pdf
VARISTOR 50V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf