Bourns Inc. CR0603-FX-1821ELF
CR0603-FX-1821ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1821ELF
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1821ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1821ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1821ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1821ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1821ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1821ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1821ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1821ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1821ELF
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG WATERTITE TURNEX NON-NEMA datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP RIM WHEEL 8X4X3" datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1CH 500KSPS 6-LLP datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf