Vishay/Dale RNC60H1870FSRSL
RNC60H1870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1870FSRSL
Brief Description
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1870FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1870FSRSL
QUANTITY
RNC60H1870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1870FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1870FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1870FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1870FSRSL
HEADER OPEN .030"DIA .600 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 7A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf