Vishay/Dale RN55C2791BRE6
RN55C2791BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2791BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2791BRE6.pdf
Availability of RN55C2791BRE6
QUANTITY
RN55C2791BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2791BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2791BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2791BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2791BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2791BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2791BRE6
IC DAC 12BIT DUAL R-R MPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.4KV 300A DO200 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI DIVERS 2DBI 24"RP MMCX datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW U.FL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf