Vishay/Dale RN55C2872BB14
RN55C2872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2872BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2872BB14.pdf
Availability of RN55C2872BB14
QUANTITY
RN55C2872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2872BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2872BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2872BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2872BB14 Details Description
Related parts for RN55C2872BB14
IC MULTIPLEXER TRIPLE 2X1 16QSOP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SMINI2 datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A SOT223 datasheet.pdf
DSUB 5W5 F B/L datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf