Vishay/Dale RN55C2944FB14
RN55C2944FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2944FB14
Brief Description
RES 2.94M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2944FB14.pdf
Availability of RN55C2944FB14
QUANTITY
RN55C2944FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2944FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2944FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2944FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2944FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2944FB14 Details Description
Related parts for RN55C2944FB14
SCR SENS 200V 8A TO-202 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V 6-UDFN datasheet.pdf
D-SUB 25POS MALE DUST COVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED T1 NM YELLOW 583RA ASSY datasheet.pdf
AM60029-16-2 PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2421-A datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf