Vishay/Dale RN55C29R8BB14
RN55C29R8BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C29R8BB14
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C29R8BB14.pdf
Availability of RN55C29R8BB14
QUANTITY
RN55C29R8BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C29R8BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C29R8BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C29R8BB14
Related LinksRN55C2, RN55C29R8BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C29R8BB14 Details Description
Related parts for RN55C29R8BB14
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 9 15-19MM WHITE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC33927 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE GP 200V 150A POWERTAB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf