Vishay/Dale RN55C3012BBSL
RN55C3012BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3012BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3012BBSL.pdf
Availability of RN55C3012BBSL
QUANTITY
RN55C3012BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3012BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3012BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3012BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3012BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3012BBSL Details Description
Related parts for RN55C3012BBSL
IC LP SERIAL 16-BIT A/D 16-DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 0.6MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COVER CASE CRIMPING SOCKET 34POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf