Vishay/Dale RN55C3013DB14
RN55C3013DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3013DB14
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3013DB14.pdf
Availability of RN55C3013DB14
QUANTITY
RN55C3013DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3013DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3013DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3013DB14
Related LinksRN55C3, RN55C3013DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3013DB14 Details Description
Related parts for RN55C3013DB14
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-VQFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 20mA Backlight 12-DFN (3x2) datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Non-Isolated 28A Eighth Brick DC/DC Converters datasheet.pdf